Návod na montáž dřevěných mozaikových obkladů

question-mark-800x400

Podklad a jeho příprava – vyrovnání podkladu a penetrace podkladní vrstvy

Každý obklad má určitou strukturu, váhu a nasákavost. Bez dokonalé přípravy a znalosti jak obkladového materiálu, tak podkladní spojovací plochy, na kterou bude obklad aplikován, nelze zaručit bezchybný očekávaný výsledek montáže. Žádná stěna ani strop nejsou nikdy dokonale rovné. Je nezbytné zkontrolovat podkladní plochu (stěna či strop). Podkladní plochu je nezbytné zbavit všech nesoudržných částí, jakými jsou – staré omítky, malby či nátěry. Nerovnosti podkladu (prolákliny, vypoukliny, kaverny) vyrovnat do odpovídající roviny a následně zajistit, aby obklad na stěně dostatečně po aplikaci držel.

Po zajištění, že podkladní vrstva je dostatečně rovná, suchá, bezprašná a nenasákavá, lze obklad aplikovat. Před finální montáží je doporučeno stěnu napenetrovat a to penetrací s pigmentem (nejčastěji hnědá penetrace nejblíže odstínu dřeva). Penetrace s pigmentem zajistí, že po aplikaci a po určitém čase, nejsou na překážku případné viditelné mezery vzniklé mezi jednotlivými kazetami či dřevěnými prvky. Odpovídající penetraci ke konkrétnímu podkladu je nutné správně zvolit či konzultovat s dodavateli těchto hmot. Penetrace se aplikuje válečkem či štětcem v souladu a dle pokynů – návod k použití. Dřevo je přírodní materiál a stále pracuje a tzv. dýchá – sesychá se či naopak zvyšuje svůj objem podle vlhkosti v interiéru.

Veškerý čas věnovaný dokonalé přípravě podkladu pod obklad se vyplatí a zaručí dlouhodobou očekávanou funkci zakoupeného výrobku.

Dřevěné obkladové mozaiky je možno aplikovat na podklady kterým jsou:

  • omítka
  • sádrokarton
  • beton a pórobeton
  • dřevěné desky

a jiné podkladní materiály, splňující požadavky uvedené v odstavci 1. Podklad a jeho příprava.

Vhodná lepidla a jejich použití

Obklady lze lepit bodově, v takové případě je doporučeno používat lepidla parketářská, která jsou pružná – příkladem takového lepidla je výrobek Den Braven Mamut glue. Vždy je třeba lepidlo správně zvolit, je to další rozhodující faktor pro správnou montáž. Lepidlo je nanášeno bodově na jednotlivé kazety, které jsou postupně lepeny na podklad, ne naopak. Lepidla mají mimo jiné vlastnosti i svoji pružnost, která zaručuje, že při změně teploty (dilatace materiálu) toto lepidlo si uchová svoji roztažnost a smrštitelnost.

V případě, že bude obklad aplikován celoplošným lepením, je nezbytné nanášet lepidlo pomocí zubatého hřebene – velikost 3. Nelze nanést lepidlo na celou lepenou plochu, ale je doporučeno (opět dle výrobce či dodavatele) nanášet na podklad takové množství (plochu) lepidla, aby se konkrétní obklad stihl včas nalepit bez zatvrdnutí či zavadnutí lepidla. Obklad (dlaždice) musí být následně vtlačen do lepidla na připravenou plochu a poklepán gumovou paličkou. Případné vytlačené lepidlo je nezbytné odstranit a při montáži dbát na co nejmenší mezery mezi jednotlivými kazetami. Jedná se o výrobek ze dřeva, který není kalibrovaný. Kalibraci nelze při výrobě zajistit, každá kazeta je originál a tolerance každé kazety může být i několik milimetrů. Je doporučeno všechny mozaiky poskládat tzv. nanečisto na podlahu a až poté přenášet na stěnu.

Dilatace – dilatační spára

U celoplošně obkládaných stěn je nezbytně nutné ponechat mezeru po obvodu o velikosti 15-20 mm z důvodu dilatace materiálu. Dřevěné obklady reagují na změny teploty a vlhkosti v interiéru. Pokud dřevo tzv. pracuje vlivem těchto změn, je možno ponechat mezery volné (viditelné), či použít na zakrytí mezer různé lišty, které jsou taktéž v naší nabídce. Pokud by nebyla umožněna dilatace materiálu, mohlo by dojít k popraskání materiálu či vyboulení dlaždice a v nejhorším případě odpadnutí materiálu od podkladu.

Teplota prostředí interiéru při realizaci

V případě realizace do novostavby je nezbytné si uvědomit, že stávající vlhkost prostředí může být velmi vysoká a klesá postupně po dobu několika týdnů, než se dům či byt dokonale vysuší.  Pro zdravé bydlení se doporučuje, aby se relativní vlhkost pohybovala mezi 45-65%. Jakékoli odchylky pod či nad tyto hodnoty mohou způsobit tvarové změny výrobků. Dřevěné obkladové kazety je nutno po zakoupení vyndat (vybalit) z originálních obalů a nechat tzv. vydýchat – aklimatizovat v prostředí, kde bude provedena montáž. Tato doba by měla být podle minimálně 2 až 4 týdny v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Vlhkost obkladů by měla dosáhnout pro montáž výrobní vlhkosti 10-12%. Doporučuje se vlhkost výrobku před montáží změřit. Při nedodržení tohoto postupu mohou vzniknout mezery mezi jednotlivými obklady. V případě, že nebude prováděna montáž výrobků po nákupu (míněno po aklimatizaci), je doporučeno výrobky vybalit a uskladnit na teplém, suchém místě.

V případě neodborné montáže, či nedodržení podmínek a všeobecných informací dle bodů 1 až 4 nenese prodejce odpovědnost za vady dřevěných obkladů a jejich bobtnání či sesychání (mezery). Reklamace nebudou v takovém případě uznány. Nevýhodou výrobků ze dřeva jsou citlivé reakce na změny vlhkosti a také změny teplot. Tyto rozdíly jsou patrné v zimní a letním období. Při změně vlhkosti a teploty v interiéru vznikají mezery mezi materiálem a mezi kazetami samotnými. Toto není důvod k reklamaci. Při nízké relativní vlhkosti prostředí je doporučeno vlhčení interiéru – zvlhčovače. V opačném případě, při nadměrné vlhkosti v interiéru je doporučeno použít vysoušeče. Objemové změny dřeva jsou jeho přirozenou vlastností, nelze je vyhodnotit jako negativní vlastnost výrobku.

Kategorie